Reklam

Sohbet'e Giriş

AVM’lerde kavga

Bu yıl turizmde yaşanan gerilemeyle yabancı müşterisi azalan ve Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain darbe kalkışmasının ardından piyasalarda yaşanan sarsılmayla boğuşan perakendeciler ile AVM yönetimleri arasında yine kira kavgası çıktı.

HERKES ZARAR GÖRECEK
Bu süreçte AVM yatırımcılarından herhangi bir kira indirimi desteği alamadıklarını belirten marka sahipleri, geçtiğimiz hafta bir araya geldi. 62 marka adına yaklaşık 90 kişinin katıldığı toplantıda, ortak alan giderleri ve döviz kuruna endekslenen kiralar en önemli gündem maddesi oldu. Twigy’nin sahibi Sinan Öncel, “Toplantıya katılan markaların toplamda bin 500’ün üzerinde mağazası var. Hepimiz bir süreliğine ciro bazlı kiralama yapılmasını talep ediyoruz. Bağdat ve İstiklal Caddesi neredeyse boşaldı. AVM’lerin de böyle olmasını istemiyoruz. Amacımız ortak bir çözüm bulmak. Yoksa her iki taraf da zarar görecek” dedi. Cironun kiraya oranının yüzde 8’lerden 20’lere çıktığını vurgulayan Öncel, “Büyük mağazanın yükünü küçüklerin üstüne yıkıyorlar. Bu sürdürülebilir değil” dedi. Gizia markasının sahibi İsmail Kutlu ise, AVM yatırımcısının yaptığı yatırımın geri dönüşünü 7 yılda almak istediğini belirterek, “Ülke olarak zor dönemlerden geçiyoruz. Şu süreçte geri dönüşü 7 değil de 9 yılda alsan ne olur?” dedi.

TOKİ BİLE FAİZ İNDİRDİ
TOKİ’nin ve bankaların piyasayı hareketlendirmek için faizlerde indirime gittiğini hatırlatan Kutlu, şöyle konuştu: “AVM’ler mağazalara destek olmak adına hiçbir şey yapmadı. Marka olarak bugüne kadar yüzde 40’tan fazla indirim yapmadık ama ciromuzu tutturmak için bu sezon yüzde 50+20 indirime gitmek zorunda kaldık. Kârlılık iyice düştü. Cironun yüksek olması markanın mutlu olduğu anlamına gelmiyor. Kirada indirime gidilsin, gelirin yüzde 20’sini ortak gider olarak vermeye hazırız.”

KÜÇÜLMENİN NEDENİ KİRA DEĞİL
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü ise ticaretin doğası gereği bazı perakende işletmelerinin çeşitli sebeplerden dolayı küçülmeye gittiğini belirterek, “Bu bir gerçektir. Ancak bunu sadece kiralara bağlamak yanlış bir tespit olur” dedi. Son 9 yılda AVM’lerde yapılan cirolarda yüzde 250 artış yaşandığının altını çizen Belgü, AVM’lerin borçlanmadan ve yurtdışı fonlamalardan dolayı bazen yabancı döviz kuruyla kiralama yaptığını, bunun orta ve uzun vadede döviz kurlarının enflasyonun altında kalması sebebiyle perakendecinin hep lehine bir durum oluşturduğunu belirtti. Belgü, “Cirolar hem döviz kurlarının hem de enflasyonun çok üstünde seyrediyor. Kira giderleri perakendecilerin toplam giderlerinin yüzde 15’i civarında. Dolayısıyla kiralarda yapılması gündeme getirilen indirimlerin perakendecinin giderlerine etkisi en fazla yüzde 2 olur” açıklamasını yaptı.

KEPENK İNDİRME GÜNDEME GELDİ
62 markanın yaşanan zorluklar nedeniyle avukat tuttuğunu vurgulayan İsmail Kutlu, “Sulh olmazsa AVM’lere uyarlama davası açacağız. Aksi takdirde özellikle küçük metrekareli mağazalar ayakta kalamaz ve kepenk kapatır” ifadelerini kullandı. Sinan Öncel ise, son 3 yılda doların yüzde 50 arttığını, turist sayısının da yüzde 80 oranında azaldığını belirterek, “Yaptığımız toplantıda ‘kepenkleri indirelim’ diyen marka sahipleri de oldu. Bütün talepleri değerlendiriyoruz ama ilk önceliğimiz sorunu sulh yoluyla çözüme kavuşturmak” dedi.

Kategori
: Haberler
Yazar
: MuratCan
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın

Günün Sözü: Aklımızdaki İnsan yanımızda Olsa Hepimiz MUTLU Olurduk.
2016
Tema Edit: MuratCan
bizimmekan | bizim mekan sohbet | mobil sohbet | mobil chat | mynet mobil sohbet | mynet sohbet | mynet | mobil sohbet

MobilSohbetOdasi.Net

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen Mobil Sohbet Sitesinden Birtanesidir.Mobil Sohbet Odasına dostluk, arkadaşlık, aşk ve daha bir sürü olguyu sistem üzerinde yakalamak için giriş yaparlar. Sunucu içerisinde sohbete katılmak için; webden giriş, sohbet mirc programı ile giriş, google play/ios gibi uygulama marketleri üzerinde sitemize ait uygulama ile ve mobil cihazlar aracılığıyla bağlantı kurabilme seçenekleri arasından, sizin için hangisi uygun geliyorsa, hiç beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Her gün milyonlarca yetişkin birey ve kendini zihin olarak olgun hisseden insanlar genellikle arkadaş bulmak, boş zamanlarını değerlendirmek, İnternet üzerinde yeni şeyler keşfetmek ve daha bir çok husus farkıyla bu tür yazışmalı sohbet sayfalarında yer alırlar. Türkiye’nin en kaliteli mobil sohbet odası dürüst ve seviyeli insanlara özel olarak sunulmuş mekandır. Kurulduğu ilk günden, bu günlere kadar saygın ve nezih bir ortam sunmak için çalışmalar düzenleyen web sitemiz, tüm sunduğu olanaklar ücretsizdir. Hayat tecrübesi oldukça büyük olan insanların, yetişkinlik dönemini en olgun yaşadığı çağlarda güzel bir sohbet ortamı aradığı tüm zamanlar içerisinde güzide bir alan sunmakta olan web sayfamız, siz kullanıcılara özel sunduğu hizmetlerle aklınızı başınızdan almaktadır. Sunucumuz günün her saati binlerce kişiyi misafir etmekte olan bedava bir sistemdir. Hemen kendinize en uygun bir rumuz bularak, web sitemiz üstündeki sohbete giriş paneline yazıp, chat odalarına bağlan butonuna basmanız halinde bir kaç saniye içinde kendinizi en iyi sohbet sitesi mekanında bulabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Trabzon, Konya, Kayseri, Eskişehir, Manisa, Samsun, Mersin, Tekirdağ, Edirne, Kütahya, Adıyaman, Sivas, Erzurum, Erzincan, Kastamonu, Sinop, Rize, Karabük, Balıkesir, Çanakkale, Malatya, Mardin ve Türkiye’nin 81 il ve ilçelerinden günün her saati üyelik gerektirmeden giriş yapabileceğiniz, ücretsiz chat odaları ile artık tanışmanın vakti geldi diyorsanız, hemen yapmanız gereken çok kolay bir şey >> www.mobilsohbetodasi.net << adresini ziyaret ederek, mobil sohbet odasında yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Mobil sohbet android uyumlu site, mobil sohbet, mobil chat, mobil sohbet odası, mobil chat sitesi, seviyeli sohhet mekanı, ücretsiz çhat ortamı, Türk arkadaşlık sitesi, gibi bir çok kelimelerde Google, Bing, Yandex, Yahoıo gibi dünyanın önde gelen arama motorlarında bu tip kelimelerde öncülük eden, lider sohbet odaları burada.

MobilSohbetOdasi.Net